Yazar: Helen Garcia
Yaratılış Tarihi: 14 Nisan 2021
Güncelleme Tarihi: 1 Nisan 2025
Anonim
Rivastigmin (Exelon)
Video: Rivastigmin (Exelon)

İçerik

Rivastigmin, Alzheimer hastalığı (hafızayı yavaş yavaş yok eden bir beyin hastalığı) olan kişilerde bunama (hatırlama, net düşünme, iletişim kurma ve günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini etkileyen ve ruh hali ve kişilikte değişikliklere neden olabilen bir beyin bozukluğu) tedavisinde kullanılır düşünme, öğrenme, iletişim kurma ve günlük aktiviteleri ele alma yeteneği). Rivastigmin aynı zamanda Parkinson hastalığı (hareketlerde yavaşlama, kas güçsüzlüğü, ayak sürüyerek yürüme ve hafıza kaybı semptomları olan bir beyin ve sinir sistemi hastalığı) olan kişilerde demansı tedavi etmek için kullanılır. Rivastigmin, kolinesteraz inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Beyindeki belirli bir doğal maddenin miktarını artırarak zihinsel işlevi (hafıza ve düşünme gibi) geliştirir.

Rivastigmin, ağızdan almak için bir kapsül ve çözelti (sıvı) olarak gelir. Genellikle sabah ve akşam öğünlerle birlikte günde iki kez alınır. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyin. Rivastigmin'i aynen anlatıldığı gibi alın. Doktorunuzun önerdiğinden daha fazla veya daha az almayın veya daha sık almayın.


Doktorunuz size düşük dozda rivastigmin ile başlayacak ve dozunuzu 2 haftada bir defadan fazla olmayacak şekilde yavaş yavaş artıracaktır.

Rivastigmin, düşünme ve hatırlama yeteneğini geliştirebilir veya bu yeteneklerin kaybını yavaşlatabilir, ancak Parkinson hastalığı olan kişilerde Alzheimer hastalığını veya bunamayı tedavi etmez. Kendinizi iyi hissetseniz bile rivastigmin almaya devam edin. Doktorunuzla konuşmadan rivastigmin kullanmayı bırakmayınız.

Rivastigmin oral solüsyonu alıyorsanız, üreticinin kullanım talimatlarının bir kopyasını eczacınıza veya doktorunuza danışın. Bu talimatları dikkatlice okuyun. Dozunuzu ölçmek için her zaman rivastigmin solüsyonu ile birlikte verilen oral doz şırıngasını kullanın. Rivastigmin solüsyonunun dozunu nasıl ölçeceğiniz konusunda sorularınız varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Rivastigmin oral solüsyonu, kullanımdan önce doğrudan şırıngadan yutulabilir veya bir sıvı ile karıştırılabilir. Küçük bir bardak su, soğuk meyve suyu veya soda ile karıştırın. Karışımı tamamen karıştırdığınızdan emin olun. Bu ilacı listelenenler dışında herhangi bir sıvı ile karıştırmayın. İlaç su, meyve suyu veya soda ile karıştırılmışsa 4 saat içinde alınmalıdır.


Bir doz rivastigmin solüsyonu almak için şu adımları izleyin:

  1. Bu ilaçla birlikte verilen oral dozlama şırıngasını koruyucu kılıfından çıkarın.
  2. Rivastigmin solüsyonu şişesini açmak için çocuklara dayanıklı kapağı aşağı bastırın ve bükün.
  3. Oral şırınganın ucunu şişenin üstündeki beyaz tıpa deliğine yerleştirin.
  4. Şırıngayı dik tutarken, şırınga üzerindeki dozunuza eşit olan işarete kadar pistonu yukarı çekin.
  5. Hava kabarcıkları için şırıngadaki sıvıyı kontrol edin. Büyük hava kabarcıkları varsa, şırınga pistonunu birkaç kez yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettirin. Birkaç küçük hava kabarcığı için endişelenmeyin.
  6. Pistonun, şırınga üzerindeki dozunuza eşit olan işaretin üzerinde olduğundan emin olun.
  7. Oral şırıngayı yukarı çekerek şişeden çıkarın.
  8. Dozunuzu doğrudan şırıngadan yutunuz veya seçtiğiniz sıvı ile karıştırınız. Çözeltinin tamamını içiniz veya yutunuz.
  9. Oral şırınganın dışını temiz bir bezle silin ve şırıngayı kutusuna geri koyun.
  10. İlaç şişesinin üzerindeki çocuklara dayanıklı kapağı kapatın.

Rivastigmin bazen Lewy cisimli demansı (beynin anormal protein yapıları geliştirdiği ve beyin ve sinir sisteminin zamanla tahrip olduğu bir durum) tedavi etmek için de kullanılır. Durumunuz için bu ilacı kullanmanın olası riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.


Rivastigmin almadan önce,

  • Kapsül veya oral solüsyonu aldıktan sonra veya cilt bandını, diğer ilaçları veya rivastigmin solüsyonu veya kapsüllerindeki bileşenlerden herhangi birini kullandıktan sonra rivastigmine karşı alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız doktorunuza ve eczacınıza söyleyin. Eczacınızdan bileşenlerin bir listesini isteyin.
  • aldığınız veya almayı planladığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları, vitaminleri, besin takviyelerini ve bitkisel ürünleri doktorunuza ve eczacınıza söyleyin. Aşağıdakilerden herhangi birini belirttiğinizden emin olun: antihistaminikler; aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin) ve naproksen (Aleve, Naprosyn) gibi diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler); bethanechol (Duvoid, Urecholine); ipratropium (Combivent'te Atrovent, DuoNeb); ve Alzheimer hastalığı, glokom, irritabl bağırsak hastalığı, taşıt tutması, ülserler veya idrar sorunları için ilaçlar. Doktorunuzun ilaçlarınızın dozlarını değiştirmesi veya yan etkiler açısından sizi dikkatle izlemesi gerekebilir.
  • 110 lb'den (50 kg) daha hafifseniz, astım, ülser, anormal kalp atımları veya diğer kalp, karaciğer, böbrek veya akciğer hastalığınız varsa veya daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin.
  • Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Rivastigmin alırken hamile kalırsanız doktorunuzu arayın.
  • Diş ameliyatı da dahil olmak üzere ameliyat oluyorsanız, doktora veya dişçiye rivastigmin kullandığınızı söyleyin.

Doktorunuz aksini söylemedikçe normal beslenmenize devam edin.

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alınız. Ancak, bir sonraki dozun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza devam edin. Kaçırılanı telafi etmek için çift doz almayın.

Rivastigmin almayı birkaç günden fazla unutursanız, tekrar almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Muhtemelen daha düşük bir dozda almaya yeniden başlamanız gerekecektir.

Rivastigmin yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyin:

  • mide bulantısı
  • kusma
  • iştah kaybı
  • mide ekşimesi veya hazımsızlık
  • karın ağrısı
  • kilo kaybı
  • ishal
  • kabızlık
  • gaz
  • zayıflık
  • baş dönmesi
  • baş ağrısı
  • Aşırı yorgunluk
  • enerji eksikliği
  • titreme veya titremenin kötüleşmesi
  • artan terleme
  • uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu
  • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Aşağıdaki belirtiler nadirdir, ancak bunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayın:

  • döküntü
  • kovanlar
  • nefes alma veya yutma zorluğu
  • siyah ve katranlı tabureler
  • dışkıda kırmızı kan
  • kanlı kusmuk
  • kahve telvesi gibi görünen kusma malzemesi
  • idrar yapma zorluğu
  • ağrılı idrara çıkma
  • nöbetler
  • depresyon
  • kaygı
  • saldırgan davranış
  • sesleri duymak veya var olmayan şeyleri görmek
  • kontrol edilemeyen hareketler ve kas kasılmaları

Rivastigmin başka yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken olağandışı bir sorununuz varsa doktorunuzu arayın.

Ciddi bir yan etki yaşarsanız, siz veya doktorunuz Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) MedWatch Olumsuz Olay Raporlama programına çevrimiçi (http://www.fda.gov/Safety/MedWatch) veya telefonla (http://www.fda.gov/Safety/MedWatch) bir rapor gönderebilirsiniz. 1-800-332-1088).

Bu ilacı geldiği kapta, sıkıca kapalı ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Oda sıcaklığında ve aşırı ısı ve nemden uzakta (banyoda değil) saklayın. Rivastigmin solüsyonunu dik konumda saklayın. Rivastigmin solüsyonunu dondurucuya koymayın veya rivastigmin solüsyonunun donmasına izin vermeyin.

Gereksiz ilaçlar evcil hayvanların, çocukların ve diğer kişilerin tüketmemesi için özel yöntemlerle imha edilmelidir. Ancak, bu ilacı tuvalete atmamalısınız. Bunun yerine, ilacınızı atmanın en iyi yolu bir ilaç geri alma programıdır. Topluluğunuzdaki geri alma programları hakkında bilgi edinmek için eczacınızla konuşun veya yerel çöp/geri dönüşüm departmanınızla iletişime geçin. Geri alma programına erişiminiz yoksa daha fazla bilgi için FDA'nın Güvenli İlaç İmhası web sitesine (http://goo.gl/c4Rm4p) bakın.

Pek çok kap (haftalık hap hatırlatıcılar ve göz damlaları, kremler, yamalar ve inhalatörler için olanlar gibi) çocuklara dirençli olmadığından ve küçük çocuklar bunları kolayca açabileceğinden, tüm ilaçları çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde tutmak önemlidir. Küçük çocukları zehirlenmekten korumak için, her zaman emniyet kapaklarını kilitleyin ve ilacı derhal güvenli bir yere koyun - yukarıda ve uzakta, onların görüş ve erişemeyeceği bir yerde. http://www.upandaway.org

Doz aşımı durumunda, 1-800-222-1222 numaralı telefondan zehir kontrol yardım hattını arayın. Bilgi ayrıca çevrimiçi olarak https://www.poisonhelp.org/help adresinde de mevcuttur. Mağdur bayılmışsa, nöbet geçirmişse, nefes almakta güçlük çekiyorsa veya uyanamıyorsa, hemen 911'i arayın.

Doz aşımı belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

  • mide bulantısı
  • kusma
  • artan tükürük
  • terlemek
  • yavaş kalp atışı
  • idrar tutamama
  • yavaş düşünme ve hareket
  • baş dönmesi
  • bayılma
  • bulanık görme
  • nefes almada zorluk
  • bilinç kaybı
  • nöbet

Doktorunuzla bütün randevularınızı saklayın.

İlaçlarınızı başkasının almasına izin vermeyin. Reçetenizi tekrar doldurmakla ilgili sorularınızı eczacınıza sorunuz.

Aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz (reçetesiz) ilaçların yanı sıra vitaminler, mineraller veya diğer diyet takviyeleri gibi ürünlerin yazılı bir listesini tutmanız önemlidir. Bu listeyi her doktora gittiğinizde veya hastaneye kabul ettiğinizde yanınızda getirmelisiniz. Acil durumlarda yanınızda taşımanız gereken bilgiler de önemlidir.

  • Exelon®
Son Revize - 02/15/2016

Yeni Yayınlar

Kadınlarda Testosteron Hakkında Her Şey

Kadınlarda Testosteron Hakkında Her Şey

Ciniyet hormonları öz konuu olduğunda, kadınlar ötrojen tarafından yönlendirilir ve erkekler tetoteron tarafından yönlendirilir, değil mi? Herkein her ikiine de ahiptir - adece erk...
İhtiyaçlarınız İçin En İyi Tampon Boyutu Nasıl Seçilir

İhtiyaçlarınız İçin En İyi Tampon Boyutu Nasıl Seçilir

Yine ayın o zamanı. Mağazadaınız, adet ürün reyonunda duruyorunuz ve tek düşündüğünüz şey şu: Tüm bu farklı renkler ve bedenler ne yapıyor? alında anlamına gelm...